UUS LEPING – Peterburi tee 32a kaugjahutusjaam

Utilitas ja KMG Inseneriehituse AS sõlmisid lepingu Tallinnasse Utilitase teise kaugjahutusjaama rajamiseks aadressile Peterburi tee 32a. Jaama ehitusega alustatakse novembris ning see saab valmis järgmise aasta septembris.

„Järjest enam väärtustatakse hoonetes keskkonnasõbralikke lahendusi ja kavandatav kaugjahutusjaam varustab tulevikus Ülemiste City hooneid keskkonnanõuetele vastava jahutusega,” ütles Utilitase kaugkütteettevõtete juht Robert Kitt. „Kaugjahutussüsteemi tõhusus ja töökindlus tagavad hoonetele iga ilmaga vajaliku energiamahu ning vähendavad hoonete energiatarbimisega seotud süsinikuheidet.”

„Piirkondlikud ja tsentraalsed lahendused oma ressursisäästlikkusega muutuvad üha populaarsemaks ning töövõtjana oleme uhked, et saame oma meeskonnaga vastavas protsessis osaleda,” sõnas KMG Inseneriehituse projektijuht Janno Oja.   

Kaugjahutusjaam hakkab jahutust tootma Ülemiste City linnaku hoonetele. Ülemiste City on otsustanud loobuda lokaalsetest lahendustest ning minna üle mugavale ja keskkonnasõbralikule kaugkütte ja -jahutusele. Üks esimestest liitub kaugenergiaga linnakus Sepise 7 aadressil asuv Alma Tominga hoone, millel on rahvusvaheline LEED Kuld roheehitise sertifikaat.

Kaugenergiale ülemineku tagamiseks rajas Utilitas sel aastal linnakusse 1,3 km paralleelselt nii kaugjahutuse kui ka kaugkütte torustikku. Kaugkütet hakatakse linnakus tarbima juba sel aastal, kaugjahutuse tarbimine algab pärast kaugjahutusjaama valmimist järgmise aasta sügisel.

Utilitas investeerib kaugjahutusjaama ehitusse ligi 4 miljonit eurot.

Utilitasel on praeguseni olnud üks kaugjahutusjaam, mis varustab alates 2019. aastast Tallinnas Fahle kvartali büroohooneid. Kaugjahutust võetakse järjest enam kasutusele ja tulevikus katab jahutusvõrk lisaks Fahle kvartalile ja Ülemiste City’le ka Tallinna kesklinna piirkonda.

Kaugjahutuse protsess on sarnane kaugküttega, kus jahutust toodetakse hoonetest eemal ühes või mitmes kaugjahutusjaamas ja klientide hooned saavad jahutust läbi hoone jahutussõlme, mis on ühendatud kaugjahutusvõrku. Kaugjahutus on laialt levinud näiteks Stockholmis ja Helsingis ning kaugjahutusega jahutatakse näiteks eelkõige ruume, kaubanduskeskuste külmikuid, andmeladude servereid, külmladusid, suurte klaaspindadega hooneid.

Utilitas on suurim taastuvenergia tootja ja kaugkütteettevõte Eestis. Ettevõte varustab soojusega 175 000 kodumajapidamist kaheksas Eesti linnas: Tallinnas, Maardus, Keilas, Raplas, Haapsalus, Kärdlas, Jõgeval ja Valgas ning pakub Tallinnas kaugjahutusteenust. Kaugjahutusteenusega on Tallinnas liitunud Fahle kvartal ja Ülemiste City. 

KMG Inseneriehituse AS on 2007. aastal loodud taristusektori ettevõte. KMG on viimase paari aasta jooksul osalenud koos partneritega teostamisel või teostanud mitmeid erinevaid projekte, sh Tallinna Lennujaama parkimismaja projekteerimine ja ehitus, Reidi tee ehitus, Vanasadama Admirali silla projekteerimine ja ehitus ning palju muud. Ettevõttes töötab käesolevaga 16 inimest ja käive ulatub üle 15 MEUR.